wtorek, 1 grudnia 2009

Przegląd architektury Projektu DLNA

DLNA specyfikuje 12 klas urządzeń przydzielonych do 3 głównych grup. Te klasy, które mnie najbardziej interesują to:
  1. DMS (Digital Media Server) - zapewnia funkcjonalność zbierania, nagrywania, udostępniania i chronienia zasobów multimedialnych. Przykładem takich rozwiązań są urządzenia typu NAS z opcją serwera multimediów.
  2. DMP (Digital Media Player) - zapewnia funkcjonalność zlokalizowania DMS'a oraz pobierania zasobów udostępnionych przez serwer w celu ich renderowania. Odbiorniki telewizyjne, zestawy kina domowego, multimedialne telefony to urządzenia, które mogą realizować funkcjonalności DMP
  3. M-DMP (Mobile Digital Media Player) - tutaj sprawa oczywista - jest to mobilna wersja DMP.
  4. M-DMU (Mobile Digital Media Uploader) - w tej kategorii prym wiodą obecnie telefony z funkcją robienia zdjęć i filmów. Wykonane przez nie zdjęcia można wgrać jako multimedialny zasób do DMS.
  5. M-DMD (Mobile Ditigal Media Downloader) - pozwalają ściągnąć zasoby udostępnianie przez DMS i jego mobilnej wersji (M-DMS) oraz odtwarzać je z lokalnej kopii.
  6. M-DMC (Mobile Digital Media Controller) - mobilny odpowiednik DMC do kontrolowania komunikacji pomiędzy DMS a DMP (M-DMS i M-DMP), np.: PDA.
Oprócz powyższych klas wyróżniono jeszcze: DMC, DMR, DMPr, M-DMS, M-NCF oraz MIU. Opis tych klas wraz z ich podziałem na 3 główne grupy znaleźć można pod następującym adresem.

Poniżej przedstawiony jest schemat logiczny poszczególnych elementów, których integrację zamierzam przetestować.
Na poniższym rysunku chciałbym przedstawić jak elementy ukazanego powyżej systemu logicznego DLNA mapują się na konkretne urządzenia, które planuję wykorzystać do testów.
Funkcjonalność DMS zapewni laptop HP z zainstalowanym odpowiednim oprogramowanie serwerowym. DMP 1 to laptop Sony VAIO wraz z preinstalowanymi aplikacjami udostępnianymi przez Sony. DMP 2 to PC na którym zostanie zainstalowany darmowy klient spełniający wymagania DMP. Wymagania M-DMP, M-DMU, M-DMD i M-DMC spełni Sony Ericsson X1 wraz z zainstalowanymi odpowiednimi aplikacjami. Wszystko będzie spięte za pomocą AP i routera w jednym: Asus WL500W.

W kolejnych wpisach postaram się przybliżyć kolejne elementy rozwiązania które chciałbym przetestować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz