sobota, 19 grudnia 2009

Instalacja Fuppes - opis niepowdzenia

Jak pewnie zauważyliście ostatnimi czasy utworzyłem maszynę wirtualną, której nazwa brzmi: Fuppes DLNA Test. Celem ten maszyny jest hostowanie aplikacji zwanej Fuppes.

Fuppes posiada wiele funkcjonalności spośród których mnie najbardziej interesuje możliwość udostępniania multimedialnych zasobów - czyli pełni funkcję serwera DMS (Digital Multimedia Server).

Zacznijmy od instalacji serwera na maszynie wirtualnej specjalnie przygotowanej na tę okazję. Fuppes można ściągnąć z następującej strony. Rozpakowujemy archiwum za pomocą następującej komendy: tar -xvzf fuppes-0.640.tar.gz. Następnie za pomocą komendy ./configure, którą wykonujemy w katalogu do którego rozpakowało się archiwum, uruchamiamy konfigurację aplikacji. No i mamy pierwszy problem... "no acceptable C compiler found in $PATH". Na szczęście z pomocą przychodzą autorzy aplikacji i dla Ubuntu udostępniają polecenie, które teoretycznie zainstaluje wszystkie wymagane zależności: sudo apt-get install build-essential subversion autoconf automake gettext libtool libpcre3-dev libxml2-dev libsqlite3-dev libfaad-dev libmad0-dev libflac-dev libmagickwand-dev libvorbis-dev libtwolame-dev libmpcdec-dev uuid-dev libavformat-dev libavutil-dev libavcodec-dev libmpeg4ip-dev libmp4v2-dev libtag1-dev libexpat1-dev...

Instalacja zajęła trochę czasu, ale się opłacała. Kolejna próba wywołania konfiguracji aplikacji (./configure) zakończyła się sukcesem. Następnie należy skompilować kod wykorzystując komendę make. Niestety, tym razem natrafiamy na o wiele poważniejszy problem - błąd w kodach. Aplikacja z załączonej paczki się nie skompilowała.

Spróbujemy w takim razie zaciągnąć kody wystawione na SVNie. Mam nadzieje, że teraz uda się wszystko bezproblemowo, a paczka, która wystawiona jest na stronie download szybko zostanie zastąpiona poprawioną wersją.

Zatem najpierw musimy ściągnąć najnowsze kody aplikacji. Można to zrobić następującym poleceniem: svn co https://fuppes.svn.sourceforge.net/svnroot/fuppes/trunk fuppes. "Checked out revision 656" potwierdza, że najnowsze kody źródłowe udało się ściągnąć. W podkatalogu fuppes wykonujemy polecenie autoreconf -vfi. No i ponowny zawód :-(. Polecenie zakończyła się niepowodzeniem zwracając status 1. Wydaje mi się, że w tym miejscu dobiega koniec mojej przygody z Fuppes.

Niestety z racji tego, że ani kody źródłowe udostępnione na stronie w dziale Downlaod, ani kody na SVNie się nie budują, nie mogę przeprowadzić dalej instalacji i czasowa zawieszam próby przetestowania tego rozwiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz