środa, 2 grudnia 2009

DMS - przegląd rozwiązań programowych

Najważniejszym komponentem projektu DLNA jest Digital Media Server - serwer, który będzie udostępniał pozostałym odbiorcom zasoby multimedialne. Koncepcja projektu zakłada, że wykorzystane zostanie darmowe rozwiązanie do realizacji tej funkcjonalności.

Podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie jakie aplikacje spełniają moje wymagania natrafiłem na stronę: "How to choose DLNA Media Server..." na której zebrano listę komercyjnych i darmowych rozwiązań dla różnych systemów operacyjnych. Robert Green zobowiązał się do aktualizowania listy oprogramowania i z ostatnich wpisów wynika, że ostatnio wykonywał to w czerwcu tego roku. Myślę, że można uznawać ten spis jako dobry punkt zaczepny do wyboru DMS'owego rozwiązania.

Z racji tego, że całe rozwiązanie ma być darmowe oraz w miarę możliwości otwarte z listy eliminujemy programy komercyjne oraz te, które wymagają do swojego działania systemu innego niż Linux. Taka eliminacja redukuje wybór z 24 programów do 9. Na placu pozostały: Cidero Internet Radio Station, Cyber Media Gate, Fuppes, GMediaServer, MediaTomb, MiniDLNA, MythTV, PS3 Media Server i uShare.

Kolejnym kryterium wyboru jest to, aby serwer udostępniał zasoby każdego typu - zarówno muzykę, fotografie jak i filmy. W tym przypadku wszystkie programy spełniały wymagane kryterium.

Jednym z ważnych parametrów podczas wyboru oprogramowania DMS jest transkodowanie. Funkcjonalność ta zapewnia konwertowanie multimedialnego zasobu do postaci, którą aplikacja odgrywająca będzie potrafiła odtworzyć. Z perspektywy zwykłego użytkownika jest to bardzo ważne, aby wszystko działo się automatycznie, aby nie musiał się on wgryzać w specyfikacje kodeków, które obsługuje urządzenie odbiorcze. Oczekuję, że DMS automatycznie wykona konwersję do postaci z którą odtwarzacz nie będzie miał problemów. Takiemu wymaganiu nie sprostały: Cider Internet Radio Station, Cyber Media Gate, GMediaServer oraz uShare. Pewien problem stanowi MiniDLNA. Nigdzie nie znalazłem deklaracji tego czy to oprogramowanie posiada zaimplementowaną funkcjonalność transkodowania. Jednak z pobieżnego czytania kilku wpisów z innych blogów (np. tego) wynika, że nie potrafi sobie poradzić z takim zadaniem, dlatego uznaję, że nie kwalifikuje się ono do dalszego rozpatrywania.

Na placu boju pozostają 4 aplikacje: Fuppes, MediaTomb, MythTV oraz PS3 Media Server.

W kolejnych wpisach spróbuję przybliżyć poszczególne rozwiązania i sprawdzić jak radzą sobie one w komunikacji ze standardowo instalowanymi aplikacjami laptopa Sony VAIO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz