W poprzednim
wpisie opisałem w jakim celu chciałbym korzystać z wirtualizacji. Dzisiaj zamierzam przedstawić jak przeprowadzić konfigurację pojedynczej maszyny wirtualnej. Maszyna ta będzie służyć jako punkt startowy na który zostanie zainstalowany Linux. Tak przygotowaną wersję zamierzam następnie klonować i wykorzystywać w innych celach. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w każdej chwili mogę odtworzyć początkowy stan urządzenia i wykorzystywać go do innych zastosowań.
Przygodę z wirtualizacją proponuję rozpocząć od ściągnięcia binariów VirtualBox z następującej
strony. Następujący
adres zawiera odnośnik do wersji Windowsowej. Po ściągnięciu oraz zainstalowaniu można zobaczyć jak działa aplikacja.
Na poniższym rysunku przedstawiony jest główny widok z listą wirutalnych maszyn, które możemy uruchomić.

Lista jest pusta, ponieważ nie zdefiniowaliśmy jeszcze żadnej maszyny. Dodajmy zatem pierwszą. Można to wykonać klikając opcję "Nowa". Zostanie zaprezentowane okno z Asystentem, który pomoże przeprowadzić proces tworzenie nowej wirtualnej maszyny.

Na kolejnym ekranie (po naciśnięciu przycisku "Dalej") definiujemy nazwę maszyny wirtualnej oraz określamy jaki system operacyjny dana maszyn będzie wykorzystywać. Z racji tego, że przygotowuję środowisko do testów rozwiązań DMS oraz tego, że zakładam wykorzystanie Linuxa, a konkretnie Ubuntu, wybrałem ustawienia widoczne na poniższym zrzucie.

Po zatwierdzeniu wyboru przechodzimy do określenia zasobów, które będą wykorzystywane przez maszynę, a konkretnie wielkości pamięci RAM do której będzie miała ona dostęp. Niestety nie wiem jakie wymagania będą miały serwery zapewniające dostęp klientom DLNA do zasobów multimedialnych. Obecnie, na maszynie, która będzie hostować maszyny wirtualne zainstalowane jest 3GB fizycznej pamięci RAM. Windowsowi pozostawię 2GB na jego zabawki, natomiast pozostały 1 GB przeznaczony zostanie do użytku maszyny wirtualnej.

Pozostaje nam jeszcze określenie miejsca na dysku gdzie będziemy mogli przechowywać dane. Mamy wybór: możemy wykorzystać istniejący wolumen (plik *.vdi) lub utworzyć nowy. Wybieramy tą drugą opcję.

W przypadku tej opcji uruchomiony zostanie Asystent nowego dysku wirtualnego.

Po przejściu dalej zostaniemy poproszeni o wskazanie czy obraz dysku, który ma zostać utworzony będzie miał stały rozmiar, czy jego rozmiar może ulegać dynamicznemu rozszerzeniu (aż do z góry ustalonego rozmiaru). Wybieramy tę drugą opcję - dynamicznie rozszerzany obraz.

Następnie wpisujemy ścieżkę obrazu dysku oraz jego maksymalny rozmiar.

Po kliknięciu przycisku "Dalej" pojawia się podsumowanie tworzenia wirtualnego dysku (ale nie maszyny). Zatwierdziwszy wprowadzone zmiany zostaniemy skierowani do podsumowania Tworzenia nowej maszyny wirtualnej.

Po zatwierdzeniu ostatnich zmian możemy zobaczyć nowy wpis na liście dostępnych maszyn wirtualnych, jak na poniższym zrzucie.

Przyciskiem "Uruchom" możemy spróbować uruchomić dopiero co utworzoną maszynę wirtualną. Jednak z racji tego, że nie mamy zainstalowanego żadnego systemu operacyjnego wynik uruchomienia powinien być taki jak na poniższym ekranie.

W kolejnym "odcinku" zaprezentuję w jaki sposób zainstalować dystrybucję Ubuntu na maszynie wirtualnej którą utworzyliśmy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz