czwartek, 9 września 2010

Usługi katalogowe - OpenLDAP (2) - Instalacja

Poprzednim razem w wielkim skrócie opisałem przypadek wykorzystania systemów usług katalogowych. Dzisiaj chciałbym zaznajomić Was z systemem OpenLDAP.

Zanim zaczniemy, chciałbym przedstawić prostą strukturę organizacyjną wyimaginowanej firmy obsługującej internetowe wnioski o produkty finansowe dla dużego banku. Firma będzie się składać z dwóch pracowników: Kierownika oraz Pracownika. Kierownik będzie posiadał uprawnienia do dokonywania audytu, natomiast pracownik do przetwarzania wniosków.

Instalacja
Proces instalacji należy rozpocząć od ściągnięcia archiwum z aplikacją. Najlepiej skorzystać z dystrybucji przygotowanej przez autorów, która jest dostępna pod adresem: http://www.openldap.org/software/download/.
Po ściągnięciu paczki, należy ją wgrać na maszynę wirtualną - jak to można zrobić? Teoretycznie VirtualBox udostępnia mechanizm współdzielenia katalogów z systemem hostem (Windows XP w moim wypadku) jednak do tej pory nie udało mi się tego uruchomić. Aby wgrać paczkę do Ubuntu odpalonego na maszynie wirtualnej wykorzystajmy proste narzędzie WinSCP, które pracuje jako menadżer plików po szyfrowanym połączeniu SSH.
Kiedy uda się wgrać pakiet na maszynę należy go rozpakować poniższym poleceniem:

  • gunzip -c openldap-VERSION.tgz | tar xvfB -

Ponieważ cały proces polega zbudowaniu aplikacji z kodów źródłowych może zaistnieć potrzeba zainstalowania kompilatorów:

  • sudo apt-get install gcc

Dodatkowo do poprawnego działania całej aplikacji potrzebna jest baza danych BekeleyDB. Również ją można w łatwy sposób zainstalować wykorzystując apt-get lub aptitude:

  • sudo aptitude install libdb4.7 libdb4.7-dev

Kolejnym krokiem jest konfiguracja etapu budowania - w tym celu w katalogu do którego rozpakowało się archiwum z OpenLDAP wykonujemy poniższe zapytanie:

  • ./configure

Dokonuje ono sprawdzenia czy wszystkie wymagane narzędzia są dostępne w systemie (kompilator, baza danych itp.). Teoretycznie operacja powinna zakończyć się sukcesem, ponieważ zainstalowaliśmy wcześniej zarówno kompilator jak i wymaganą przez OpenLDAP bazę danych. Jeżeli pojawią się problemy - brak jakiejś aplikacji zależnej to należy poszukać ją za pomocą aptitude lub apt-get i zainstalować po czym ponowić wywołanie ./configure.

Przedostatnim etapem jest kompilacja całej aplikacji za pomocą dwóch poleceń:

  • make depend
  • make

Należy je wykonać kolejno po sobie. Ta druga może trochę trwać z racji tego, że wykonuje budowanie całej aplikacji z kodów źródłowych. Sukces kompilacji obwieści komunikat zaprezentowany na poniższym zrzucie ekranu:

Aby sprawdzić czy cały proces budowania przebiegł pomyślnie można odpalić testy, które zweryfikują całą aplikację:

  • make test

Procedura ta jest jednak czasochłonna i ku mojemu rozczarowaniu okazało się, że nie wszystkie testy przeszły. Nie ma się jednak co załamywać - spróbujemy poradzić sobie z aplikacją pomimo tych niedogodności.

Ostatnim krokiem procesu instalacji jest "osadzenie" skompilowanej aplikacji w systemie:

  • sudo make install

W rezultacie powinniśmy uzyskać działającą aplikację OpenLDAP w systemie. W następnym wpisie postaram się przybliżyć proces jej konfiguracji oraz zaprezentować działanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz