Tak jak wspomniałem w poprzednim wpisie chciałbym krótko przedstawić usługi katalogowe. Do czego zatem one służą? Przede wszystkim w dużych firmach jako jeden punkt zawierający dane katalogowe (informacje o pracownikach, urządzeniach wykorzystywanych w pracy, strukturze organizacyjnej, itp.).
Wyobraźcie sobie, że firma korzysta z wielu aplikacji, które pomagają realizować jej biznes. Każda z tych aplikacji musi wiedzieć o użytkownikach, którzy mogą wywoływać jej funkcjonalności oraz uprawnienia dla tych użytkowników. Dodatkowo w kilku z tych aplikacji określono, aby użytkownicy oraz inne jednostki logiczne odwzorowywały strukturę organizacyjną firmy. Jeżeli aplikacje te dostarczali różni wykonawcy to 100% można uznać, że każda z tych funkcjonalności została zrealizowana w inny sposób i w każdej istnieje osobny moduł administracyjny pozwalający zarządzać strukturą, uprawnieniami oraz użytkownikami. Prowadzi to niechybnie do wzrostu kosztów administrowania tymi aplikacjami w takiej firmie. Dlaczego ich nie obniżyć?
Wszystkie funkcjonalności administracyjne są do siebie bardzo podobne - sprowadzają się do zarządzania katalogami: użytkowników, struktury firmy, uprawnień, sprzętu, itp. Czemu zatem nie może istnieć jeden system, który te dane będzie przechowywał w jednym miejscu i który będzie udostępniał je wszystkim zainteresowanym? Efekt jaki w ten sposób można osiągnąć to przede wszystkim obniżenie kosztów administracyjnych, które przy zarządzaniu wieloma aplikacjami mogą być całkiem spore.
Realizację tych celów pomagają osiągnąć systemy usług katalogowych. Jednym z takich systemów jest OpenLDAP - darmowa implementacja Lightweight Directory Access Protocol. W kilku najbliższych wpisach postaram się przybliżyć Wam instalację, konfigurację oraz użytkowanie tego systemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz