wtorek, 9 lutego 2010

Wzorce JEE według Adama Bien'a

Zawodowo zajmuję się programowanie w Javie. Hobbystycznie, natomiast próbuję sił z JEE. Dlatego nie mogłem przejść obojętnie wobec książki, którą zaserwował Adam Bien - "Real World Java EE Patterns - Rethinking Best Practices". Dodatkowo w dotychczasowej karierze zawodowej zajmowałem się wyłącznie aplikacjami J2EE (ku mojemu wielkiemu rozczarowaniu). Jednak coraz więcej firm, dla których tworzone jest oprogramowanie migruje na serwery aplikacji zgodne ze specyfikacją JEE. Z tego powodu kwestią czasu jest kiedy w nowych projektach będzie można skorzystać z jej dobrodziejstw. Nie chcąc pozostać w tyle sięgnąłem po wyżej wymienioną książkę. 
 
Motywem przewodnim są wszechobecne wzorce. Adam skupia się w niej głównie na tych, które mogą być bardzo pomocne w tworzeniu aplikacji JEE. Pisze z perspektywy osoby, która wcześniej dokładnie poznała architekturę J2EE i rozlegle stosowała wzorce zaproponowane przez Sun'a. Wskazuje te które nie mają obecnie żadnego zastosowania w nowej architekturze, ponieważ nowe rozwiązania wyeliminowały potrzebę ich wykorzystania. Ukazuje również te, których znaczenie się nie zmieniło, jednak z przyczyn częstego i błędnego ich stosowania stara się wyraźnie zaznaczyć jak powinno się z nich korzystać.
 
Główny podział wzorców przebieg według wykorzystania  ich w odpowiednich warstwach. Warstwa integracji zawiera następujące wzorce: Service Facade, Service, Persistent Domain Object, Gateway, Fluid Logic, Paginator, Fase Lane Reader. Warstwa integracji natomiast: Data Access Object, Transfer Object., Service Activator. Dodatkowo w warstwie integracji opisuje strategie migracji beanów 2.x do 3.x ielegancki sposób wykorzystania Java Connector Architecture. 

Oprócz wymienionych wyżej wzorców przyporządkowanych do odpowiednich warstw przedstawione są inne, równie użyteczne jak: Service Starter, Singleton, Bean Locator, Thread Tracker, Dependency Injection Extender, Payload Extractor, Resource Binder i Context Holder.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Każdy wzorzec zaprezentowany jest z punktu widzenia problemu, który rozwiązuje, strategii, testowania, dokumentowania, konsekwencji które niesie wykorzystanie i wskazania powiązanych wzorców. 
 
Moim zdaniem jest to obowiązkowa lektura dla architektów rozwiązań klasy Enterprise, jak również dla zwykłych programistów, którym przyjdzie implementować konkretne problemy biznesowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz