sobota, 16 stycznia 2010

Klonowanie obrazów dysków a ich rozszerzanie

W jednym z poprzednich wpisów  opisałem w jaki sposób klonować maszynę wirtualną VirtualBox. Znalazł się tam opis klonowania obrazu dysku VDI. Jeden z czytelników zapytał czy da się rozszerzyć przestrzeń dyskową tak sklonowanego obrazu. Niestety, dokumentacja jednoznacznie wskazuje, że przestrzeń dyskowa musi mieć z góry ustaloną wielkość. W dokumentacji nie ma również informacji o żadnym narzędziu, które pozwoli zwiększyć wielkość istniejącego obrazu.

Sprawdziłem również czy nie ma czasem 'magicznego' przełącznika w konfiguracji VirtualBoxa i samych obrazów dysków, który pozwoliłby zwiększyć przestrzeń dyskową obrazu - niestety brak zapisów w konfiguracji.

Okazuje się jednak, że nie jesteśmy jedynymi osobami, które spotkały się z podobnym problemem. Na forum dyskusyjnym VirtualBoxa jeden z czytelników opublikował narzędzie, które w prosty sposób nie tylko pozwoli sklonować plik z obrazem VDI, ale również rozszerzyć jego wielkość.

Obsługa aplikacji jest bardzo prosta. Po rozpakowaniu jej i uruchomieniu wskazujemy obraz z dyskiem, który chcemy sklonować i ewentualnie rozszerzyć. Wybieramy docelowe miejsce sklonowanego dysku w polu Destination oraz, jeżeli chcemy zwiększyć wielkość dysku, zaznaczam opcję Increase virtual drive size i wprowadzamy docelową wielkość. Akceptujemy wykonanie operacji przyciskiem Proceed.

Następnie czekamy, aż operacja klonowania i rozszerzania zakończy się powodzeniem.

Po zakończeniu operacji w miejscu docelowym pojawił się sklonowany plik z obrazem dysku. Aby z niego skorzystać należy dodać ten obraz w Menedżerze nośników wirtualnych w VirtualBox. To co rzuca się na pewno w oczy po jego utworzeniu do wielkość pliku wynikowego. Ku mojemu zdumieniu zamiast zaznaczonych 10GB plik cały czas ma starą wartość 8GB. Jednak po zaimportowaniu go w VitualBoxie pojawia się informacja o tym, że jego wirtualny rozmiar wynosi: 10GB. Trochę mnie to uspokaja, ale nie do końca. Na załączonym poniżej obrazie widać sklonowany dysk: Clone of template.vdi z odpowiednim rozmiarem.

Sprawdźmy dla pewności czy uda się uruchomić maszynę wirtualną w oparciu o ten obraz. W tym celu utworzymy na szybko maszynę wirtualną do której podłączymy wymieniony dysk.

Sprawdźmy czy maszyna działa poprawnie uruchamiając ją.

Udało się. Jednak maszyna widzi nadal tylko 8GB, które było zaalokowane poprzednio (komenda: df -h). To daje do myślenia. Prawdopodobnie trzeba wykonać jeszcze jakąś czynność już w samym systemie. Postaram się to sprawdzić w jednym z kolejnych 'odcinków'.

2 komentarze:

  1. Mi się udało w inny, niezawodny (jak na razie) sposób:
    -tworzysz nowy dysk (o satysfakcjonującym rozmiarze) i drugi tymczasowy
    -robisz obraz dysku, który chcesz powiększyć (np programem Norton Ghost) i umieszczasz na dysku tymczasowym
    -później zawartość dysku tymczasowego odtwarzasz na dysku powiększonym

    Drugi sposób:
    wykorzystać w tym samym programie opcję przeniesienia partycji z dysku na dysk

    Zaznaczam, że zarówno przy pierwszym jak i drugim sposobie należy pierw te dysku zamontować i odpalić na goszczonym systemie przed rozpoczęciem innych działań gdyż w przeciwnym wypadku program pokaże nam dysk ale uniemożliwi zapis/odczyt.

    SCR (J.Góra)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastanawia mnie czy nie występuje wtedy taki sam problem jak w moim wypadku? Chodzi o to, że jeżeli na dysku został zainstalowany system operacyjny np. Ubuntu jak w moim wypadku, to czy wtedy po takiej operacji będzie od razu widoczna cała przestrzeń dyskowa (łącznie z tą rozszerzoną)?

    OdpowiedzUsuń