niedziela, 29 listopada 2009

Projekt DLNA

Czy słyszeliście o możliwości podłączenia odbiornika TV do sieci lokalnej? Pewnie zastanawiacie się czemu miałoby to służyć? Przecież do przeglądania zasobów Internetu idealnie nadaje się zwykły komputer, laptop czy, coraz bardzie popularny ostatnimi czasy, netbook. A co z lokalnie przechowywanymi zasobami multimedialnymi? Czy nie posiadacie dysku zapchanego zdjęciami, filmami czy muzyką? Czy nie chcielibyście szybko i bezproblemowo wyświetlić zdjęcia i filmy na telewizorze? Nie koniecznie przegrywając je na DVD, przenosząc na pamięci USB do czytnika, który podłączony jest do odbiornika? Dlaczego nie miałoby się to odbywać dynamicznie? Dlaczego skupiać się tylko na odbiornikach telewizyjnych? Dlaczego materiały zgromadzone w jednym miejscu nie miałby być udostępnione dla innych urządzeń (laptopów, smartphone'ów, itp.)?

Otóż ktoś już o tym pomyślał i stworzył międzynarodową organizację, której zadaniem jest zapewnienie, aby urządzenia pochodzące od różnych firm potrafiły się dogadać. Organizacją tą jest The Digital Living Network Alliance (DLNA). Głównym jej celem jest standaryzowanie komunikacji pomiędzy urządzeniami w celu zapewnienia współdzielenia zasobów multimedialnych.

Czego dotyczy mój projekt DLNA? Chciałbym w wewnętrznej sieci uruchomić testowo serwer multimediów. Zasoby tego serwera miałyby być współdzielone z innymi urządzeniami. Testowo, z racji tego, że nie jestem posiadaczem telewizora implementującego DLNA biorę pod uwagę komunikację z laptopem Sony VAIO, który posiada odpowiednie oprogramowanie klienckie oraz smartphonem Sony Ericsson X1 (o ile powstało już na system Windows Mobile aplikacje klientów DLNA). Sam serwer będzie uruchomiony na laptopie HP, którego używam na co dzień.

Sam projekt podzieliłem na kilka etapów:
  1. Rozpoznanie możliwości serwerów DLNA
  2. Przygotowanie serwera do działania w sieci lokalnej
  3. Testowanie na laptopie Sony VAIO.
  4. Testowanie na smartphonie Sony Ericsson X1
Docelowo chciałbym wydzielić w domowej sieci lokalnej oddzielny serwer, którego jedną z podstawowych czynności byłoby zapewniania dostępu do zgromadzonych zasobów multimedialnych dla obsługujących standard DLNA urządzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz